כל מה שחשוב לדעת על עיצוב חדרי תינוקות

היה יכול להיות נחמד מאוד אם תינוקות היו מגיעים לעולם לצד חוברת הדרכה או "מדריך להורה". מכיוון שזה לא כך, אין מנוס מחיפוש מידע בנושאים כמו גידול תינוקות, בריאות עוללים וטיפוח סביבת מגורים נכונה ביותר עבורם. למען תוכלו להציע לתינוק או לתינוקת שלכם חדר תינוקות מטופח, מרהיב, נינוח ואפילו חינוכי, ריכזנו עבורכם מידע חשוב בשלל נושאים. קבלו את המדריך - כל מה שחשוב לדעת על עיצוב חדרי תינוקות.

לפני שקונים, מודדים

במהלך ההיריון או מקסימום זמן קצר לאחר הלידה, צריך שיהיה בבית חדר תינוקות מאובזר ומרוהט. רהיטים כמו מיטת תינוקות, שידת החתלה, אולי עריסה ומנורה ומובייל, כל אלה מהווים את הבסיס לחדר תינוקות נעים ונאה. אך לפני שתבחרו מיטת תינוק או כל פריט אחר, הקפידו לוודא שאתם יודעים לאן הכל צריך להיכנס. מדדו את החדר וודאו שאתם יודעים בדיוק מהן המידות. במידה ויש כמה חדרים אפשריים, החליטו איזה מהם יהיה מתאים כחדר תינוקות. עדיף לבחור, אם זה אפשרי, חדר פנימי, ללא קיר חיצוני. בחדר כזה יותר קל לדאוג לטמפרטורה נעימה, בכל עונות השנה. חדר כזה גם לא יהיה קרוב לעמודי מתח גבוהה, שגורמים בסביבתם לקרינה חשמלית שעלולה להזיק במיוחד לתינוקות רכים.

צבעים מרגיעים ונינוחים

עיצוב חדר התינוקות מושפע לא רק מטיב המיטה או שידת ההחתלה שבוחרים. גם כורסת ההנקה או גוף התאורה הם לא הדברים היחידים שישפיעו על העיצוב. אלמנט שהינו רב משמעות ביותר יהיה לא אחר מאשר הצבע. הוא רלוונטי מכל עבר. עיצוב החדר שואב את טיבו מכל מיני צבעים: צבעי הקירות וצבעי התקרה, צבעי השטיחים וצבעי האהיל, צבעי התמונות וצבעי הארונות. לחדר תינוקות מעוצב, יש להעדיף צבעים בהירים ורגועים. צבעי פסטל נעימים לעין וטובים על הלב. צבעים עזים ודרמטיים כדאי לשמור לחדרים אחרים בבית מפני שתינוקות לא רווים מהם נחת רוח. ואם כבר בצבעים עסקינן, חשוב שכל הצבעים יהיו בטיחותיים וידידותיים לתינוקות. כלומר, לא משנה כל כך אם הצבעים בחדר יהיו צהבהב בהיר או תכלת שמיים, ירוק זית או ורוד נסיכותי, חשוב שהצבעים יהיו על בסיס מים. חשוב שאלו יהיו צבעים שלא יזיקו גם לתינוק שיהיה לאחר מכן סקרן, ואף ינסה לטעום בלשונו או להריח מקרוב, את הצבע היפה.

המיטה שתבטיח שנת לילה רגועה

מיטה לתינוק צריכה להיות חזקה ועמידה, וכמובן מצויד במזרן לתינוק שהוא תקני, לא דליק, ללא חומרים מזיקים. אם רוכשים עריסה, גם היא צריכה להיות תקנית, בטוחה ובעלת שוליים בטיחותיים ולא מסוכנים. שולי מיטה או עריסה צריכים להיות בנויים כך שלא יגרמו לפציעה. אסור כמובן שיהיו אילו שהן פינות חדות, זוויות, ברגים בולטים. הכל צריך להיות חלק, אפשרי רך במידה, נעים לעין ומתאים לאווירה. כדאי לציין שאת המיטה יש להרחיק מקירות חיצוניים, שהם קרים יותר. כמו כן, אל תחששו לבצע שינוי גם לאחר שהחדר מעוצב. הורים לפעמים מגלים כי די בכך שהם מזיזים את מיקום המיטה כדי להכניס יותר רוגע לחדר.

הטיפ לשידת החתלה מוצלחת

שידת החתלה נתפסת בדרך כלל כפריט שמיועד לתקופה די מוגבלת. כל כמה שזה נכון, ניתן בעזרת מעט מחשבה למצוא רהיט שכזה, שיהיה שימושי גם הרבה אחרי גיל הינקות וההחתלה. איך עושים את זה? בוחרים כמובן שידת החתלה בגובה שיהיה נוח להורים לחתל בנינוחות את התינוק. השידה תהיה כמובן צבועה בצבע ניטרלי, אפשרי כמה צבעים עליזים. מוטב שהשידה תכלול תאים או מגירות שלאחר מכן, בתוך כמה שנים, ניתן יהיה לאחסן בהם שפע של צעצועים ומשחקים. שידה שהופכת למעין ארונית רב שימושית תוכל לשרת אתכם נאמנה לשנים.

איזהו הארון לחדר התינוקות

לתינוק יכולות להיות כמה וכמה מערכות בגדים, ללא שיהיה צורך רב במקום אחסון. ניתן בהחלט לעצב חדר תינוקות גם ללא ארון, לפחות בשלב הראשון. אבל ישנם הורים אשר רוצים להקדים ולקנות ארון לרך הנולד. את הארון הזה ניתן לרכוש מתוך מחשבה קדימה. הוא כמובן יהיה נטול חלקים בולטים או זוויות חדות אבל מה שכן יהיה בו אלה הרבה מקומות אחסון מגוונים. כדאי להעדיף ארון שניתן לשנות בקלות את סידורו הפנימי, כך שיוכל לשמש אתכם גם כאשר התינוק ילך ויגדל. ארון מעוצב ונאה, לא מקושקש מדי אלא אלגנטי וחביב יוכל בהחלט להתאים למספר שנים.

תאורה נעימה שניתן לכוון

חדר תינוקות מעוצב היטב יכלול תאורה יפה המשתלשלת מן התקרה. כדאי לבחור גוף תאורה מקושט. אם אפשר, בחרו מפסק שיאפשר לכם לשלוט בעוצמת האור. מפסק כגון דימר יאפשר להורים לעמעם את התאורה או להגביר אותה, בצורה הדרגתית ונעימה. הוסיפו גם מנורת לילה, אם אתם רוצים להשאיר מעט אור רך בשעות החשיכה. ישנם גופי תאורה עם גלאי, שנדלקים באור רך באופן אוטומטי, כאשר מסתיים היום, ויורד הלילה.

לעורר סקרנות ועניין

עיצוב חדרי תינוקות יכול לשאוב הרבה השראה מעולם הטבע. כדאי מאוד לתלות על הקירות תמונות נעימות לעין, של פרחים, פרפרים, בעלי חיים. תמונות של טבע ונוף או תמונות של אנשים אהובות מאוד כבר מגיל צעיר. ניתן גם להוסיף אלמנטים נוספים שמושכים את העין, כמו תמונות של צורות גיאומטריות. לתינוקות קטנים קשה להבחין בין צבעים קרובים ולכן מומלץ לבחור לגיל הרך כמה תמונות בצבעי שחור ולבן. תמונות יפות, ציורים נחמדים, כל אלה ימשכו את ליבו של התינוק בתוך זמן קצר. אלה הדברים שיעזרו לו להיות רגוע, שלוו וגם סקרן.

המדבקות שמקשטות

על מנת להפוך את כל החדר למעוצב יותר, אפשר לנקוט בשיטה נוספת. יש בנמצא מדבקות מאוד איכותיות, אשר ניתן להדביק לכל מקום רצוי. מדבקות שהן למעשה יצירות בכל נושא. יש מדבקות קיר בעיצובים יפהפיים שיכולים להפוך את הקיר החלק למשהו נפלא יותר. יש מדבקות שיכולות להפוך את הארון או את שידת ההחתלה לפיסת אומנות מעוררת עניין ומושכת לב, עבור התינוק שמגלה סקרנות. ומה שטוב לגבי המדבקות, ניתן מעת לעת להסיר את הישן ולהכניס חדש. כך שומרים על עניין ומרגילים את התינוק לסביבה משתנה. יש לציין כי באופן כללי, רצוי שהחדר ישדר יציבות, דבר שיקנה לתינוק תחושה של בטיחות ונועם.

בטוח שיהיה בטוח

בעיצוב חדרי תינוקות, יש לשמור היטב במודעות כי בטיחות היא במקום הראשון. כללי בטיחות חשובים יעזרו לכם להימנע ממצבים לא רצויים. למשל, אין להניח עד גבי מדפים חפצים כבדים ולא יציבים. יש להרחיק חוטי חשמל או ווילונות משתלשלים מקרבת התינוק, העריסה והמיטה. שוליים חדים של רהיטים, אם יש כאלה, ניתן לכסות באמצעות כיסויי פינות. אין לבשם את חדר התינוק או התינוקת, בחומרי בישום שעלולים לגרום לגירוי בעיניים או לתגובה אלרגית. ואם בניחוח עסקינן, חשוב כי החדר יהיה מאוורר היטב אך שלא תהיה בו רוח פרצים או מיזוג מקפיא.

פרקט או מחצלת, נעים כך לזחול

אמנם תינוק שזה עתה נולד לא ימהר לזחול על ארבע, אולם לא יעבור זמן רב בטעם התינוק הקטן יתחיל להיפתח אל העולם. בעיצוב חדרי תינוקות, ניתן בהחלט להיערך כראוי עוד לפני שהתינוק מתחיל לנוע באופן עצמאי. כדאי לספק לו את הסביבה האידיאלית לזחילה בטוחה ונעימה. יש להרחיק מהרצפה חפצים שעלולים להזיק. יש להיזהר עם חפצים קטנים שניתן להכניס לפה ולבלוע, חלילה. כדאי להקדיש תשומת לב לרצפה: ניתן להתקין רצפת פרקט נעימה, מעץ טבעי. תינוקות יחושו תענוג מיוחד לזחול על רצפה שכזאת, במקום על גבי רצפה חלקה. אם אין מעוניינים בפרקט טבעי, ניתן להתקין פרקט סינטטי, שהוא זול יותר אך פחות נעים למגע. אפשר להוסיף מלמעלה מחצלת רכה. הטקסטורה של הרכות מאוד נעימה לתינוקות הזוחלים.

עמוס מדי זה לא לעניין

במבט על, אין ספק שחדרי תינוקות עמוסים מדי אינם נעימים לעין. אך לא מדובר רק בתחושה או בחוויה שלנו כמבוגרים. גם התינוקות לא צריכים יותר מדי גירויים ויותר מדי עומס. צריך להיות איזון בין הרהיטים והאקססוריז, הווילונות, גופי התאורה, הפופים, המובייל וכיוצא באלה, לבין החלל החופשי והפתוח. אפשר בהחלט לתת לדמיון להשיט אתכם, כהורים, לעבר העתיד. כלומר, נסו לחשוב הלאה, להחליט אילו עיצובים ישנו את מראה החדר של התינוק, ככל שהוא הולך וגדל.

חדר קונספט שמימי

אם אתם רוצים להשקיע בעיצוב מאוזן, תוכלו לבחור בעיצוב קונספטואלי לחדר התינוקות. למשל, אפשר לבחור קונספט שמימי מעודן. למשל, את קירות החדר צובעים בכחול שמיים. ניתן להוסיף תמונות של ציפורים או מדבקת קיר של שמש וירח. בעזרת כריות לבנות או פופים לבנים, יוצרים חוויה של עננים. ווילונות רכים מוסיפים אווירה מעודנת, יפה ומחבקת. כמובן, ניתן לקחת את ההמלצה הזאת ולשחק איתה כטוב בעינכם. במקום חדר קונספט שמימי, אפשר לבחור קונספט אחר, למשל חיות משק, נסיכות, פרפרים חביבים, עיצובי ליצנים או לוליינים או כל דבר אחר שנראה לכם מתאים לסביבת התינוק.

דגלונים משמחי לב

לא חייבים להיות פטריוטים אדוקים בכדי להעריך את האסתטיקה שיש לדגלים שונים. רעיון מיוחד הינו קישוט חדרי תינוקות באמצעות שרשראות של דגלונים יפים. זה לא רעיון שמתאים רק ליום העצמאות. זה לא חייב להתבסס על דגלי ישראל דווקא. לתינוקות, מעניין בעין השילוב בין דגלים וצבעים. דגלונים צבעוניים, כסופים או זוהרים, דגלונים בצורה של מלבנים יפים או אולי משולשים. הדבר היחיד שיש להקפיד על כך: חיבור חזק של שרשרת הדגלונים את הקיר או אל התקרה. עבור תינוק קטן, הדגלונים הללו הם בחזקת "לראותם בלבד".

צעצועים רכים, צעצועים בצלילים

כעת הגענו לשלב שבו נסביר בכמה מילים על עיצוב, צעצועים רכים וצלילים נעימים. תינוקות די מהר מתחלים לגלות סקרנות כלפי העולם הסובב אותם. חשוב לספק לכם סביבה מוגנת אך עשירה בגירויים, עם שלל צעצועים. את הצעצועים ואת הגירויים יש לבחור לפי עמידה בתקני בטיחות וכן על פי גיל התינוק. בתחילה, יש מקום לתלות מובייל נע וגם מנגן. בתוך זמן מה, אפשר לרכוש משחקי אחיזה, כל מיני רעשנים ודובונים רכים שכיף למשש וללטף. תענוג לראות את הזאטוט הגדל כשהוא משתעשע עם צעצועים בדמות כלי עבודה זעירים או עם כלי נגינה לפעוטות, המשמיעים צלילים. המגע, הצלילים, היופי, כל אלה מעניקים תחושת ביטחון וסיפוק של סקרנות. על גבי מדפים, על השידה או בתוך הארון ובתוך המגירות, דאגו להניח את המשחקים כשהם לא בשימוש. כך תשמרו על חדר מסודר ונעים.

תמיד חלמתם על חדר תינוקות מחבק, נעים, יפהפה ומזמין? פנו אלינו ונעזור לכם לעצב חדר תינוקות לתפארת.

עוד מאמרים

מיטה לתינוק

מיטה לתינוק היא אחד החפצים השימושיים ביותר בשנה הראשונה להולדת הבייבי, מכיוון שתינוקות מבלים חלק גדו

המדריך לבחירת שידת החתלה

שידות החתלה הן המוצר הכי חשוב ברשימת הקניות שלכם לקראת הלידה. מה צריך לדעת לפני קנייה של שידת החתלה?

חיפוי קירות חדר שינה

חיפוי קירות לחדר שינה, מאפשר לכם לחדש ולרענן את חדר השינה מבלי להיכנס לתהליך מייגע של שיפוץ ארוך, מש